Znany Berlin w innej wersji

Post in Turystyka

Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle bogatej oraz smutnej historii. Realia II wojny światowej dopuściły do wielkich zniszczeń na terenie stolicy, potem przez dziesięciolecia Berlin rozdzielony był murem na 2 strony. Dzisiaj miasto to tętni życiem i jest odwiedzane przez wielu turystów. Warto poznać mniej uczęszczaną część Berlina, aby zobaczyć to miejsce z nieco odmiennej perspektywy.

Osoby pragnące poznać berlińską alternatywę artystycznej awangardy, koniecznie powinni odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę stolicy. Z budowlanego punktu widzenia, teren ten nie będzie się chwalić standardowymi zabytkami, jednak z pewnością panorama jest ciekawa. Spotkamy tam zniszczone, stare kamienice obok nowszych, szarych budowli, wszystkie pokryte wielobarwnymi muralami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Żyje tam mnóstwo ludzi z całego globu, rasizm nie jest dopuszczalny, na zewnątrz widzimy osoby o wszelkim kolorze skóry, oni żyją w pokoju razem. Spotkamy tam mnóstwo awangardowych kawiarni, księgarni ciekawymi egzemplarzami, salonów z płytami. Miejsce owe jest także polecane wegetarianom, na każdym przystanku znajdziemy restaurację, w której ofercie trudno szukać mięsa.

Warto również udać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W centrum stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne elementy, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy musieli pojechać do wschodniej części Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Dużo tam również zniszczonych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, przykrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w trakcie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu czy we wschodniej części miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.