Uzależenienia – jak działają na pracę umysłu?

Post in Społeczeństwo

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś umarł, bo robił coś, w czym nie dostrzegał niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków odurzających nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu zanika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie jest zdolny dostrzec różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest także to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno zachęcać do spróbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga nałogu.

Osoba, która regularnie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na drogę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających zaburza pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają funkcjonowanie danego neuroprzekaźnika. Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa euforię, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina działa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by rozpisywać się do woli.

tabletki na powiększenie członka

Bardzo trudno jest pozbyć się tego nałogu. Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma wrażenie, że cierpi każdy skrawek jej ciała, a przez to kaleczy się, żeby koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która przebywała na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą kolejną działką się pogłębia. Należy zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też powiedzieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach znajduje się rozdrobnione szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać nieskończenie. Warto wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, ponieważ ta wiedza może uchronić społeczeństwo przed dopuszczeniem się dużego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia.