Nauka drogą do sukcesu

Post in Edukacja

,,Ucz się, ucz, ponieważ edukacja do potęgi klucz! ” – chyba wielokrotnie słyszałeś to od osób bardziej obytych. Jedni mówią, że okres edukacji jest świetny, a inni, że wspominają go jako najokropniejszy okres w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie można tego ustalić, ponieważ odczuwalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po ukończeniu szkoły wyraża osobistą opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które właśnie się uczą nagminnie narzekają, ale z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak niesamowicie szczęśliwie wspomina czasy przebyte w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie zaskakiwało. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też bywają, ale zwykle w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego inaczej. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją określają całe swoje życie. Uzyskują wiedzę, którą mogą ulokować w danej dziedzinie, chociaż nie myślą, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są ludzie, dla których nauka kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych sformułowań jest trochę racji.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy się uczą, mają dobre wyniki jest swobodniej w życiu, bowiem trafić na należyte studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś chce kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest potrzebna, a zdobyta mądrość będzie wtórować przez calutki czas pełnienia swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dopuszczalna. Osoby, które mają problemy z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do zdobywania wiedzy, jako że z biegiem czasu docenią te godziny przebywane na mozolnym powtarzaniu nudnego materiału na sprawdzian.

Podsumowując: uzyskana mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka daje dużo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.